شستشو بازیکن استقلال اینستاگرام تراکتورسازی

شستشو: بازیکن استقلال اینستاگرام تراکتورسازی امید ابراهیمی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی محرک حوادث دی ماه فقط شبکه‌های مجازی نبودند/ مردم ناراضی‎اند ، عماد افروغ

عماد افروغ، جامعه شناس راجع به نقش شبکه های مجازی در اعتراضات دی ماه سال ۹۶ گفت: به هرحال شبکه های مجازی به عنوان یک شبکه اطلاع رسانی می توانند نقش آفرین باشند.

محرک حوادث دی ماه فقط شبکه‌های مجازی نبودند/ مردم ناراضی‎اند ، عماد افروغ

عماد افروغ: محرک حوادث دی ماه فقط شبکه های مجازی نبودند/ مردم ناراضی‎اند

عبارات مهم : سیاسی

عماد افروغ، جامعه شناس راجع به نقش شبکه های مجازی در اعتراضات دی ماه سال ۹۶ گفت: به هرحال شبکه های مجازی به عنوان یک شبکه اطلاع رسانی می توانند نقش آفرین باشند. ولی آن ها نمی توانند به مثابه یک سازوکار درونی، نقش علّی و تکوینی داشته باشند. نمی توانند با یک اشاره اتفاق ای را ایجاد کنند. تا سازوکارهای درونی و عوامل ایجادی مهیا نباشد هیچ شبکه اطلاع رسانی مجازی و یا غیرمجازی نمی تواند یک اتفاق را خلق کند.

محرک حوادث دی ماه فقط شبکه‌های مجازی نبودند/ مردم ناراضی‎اند ، عماد افروغ

هرچند اعتراضات دی ماه در چند روز به آخر رسید و خاموش شد، ولی نگرانی از اینکه دوباره این زخم سرباز کند، بین بسیاری از مسئولان وجود دارد. به همین علت بسیاری از راه های پیشگیری صحبت می کنند و پیشنهادهای متفاوتی می دهند؛ از جلب رضایت عمومی مردم گرفته تا حل پرسشها معیشتی و جلوگیری از فساد و رانت در دستگاه ها. البته در کنار این راهکارها بعضی از مسئولان نیز معتقدند شبکه های مجازی در اعتراضات دی ماه نقش مهم را بر عهده داشتند و اکنون اگر قرار است دیگر ناآرامی ها تکرار نشود، باید اینترنت را مدیریت کرد.

عماد افروغ، جامعه شناس در گفت وگو با رویداد۲۴ راجع به نقش شبکه های مجازی در اعتراضات دی ماه سال ۹۶ گفت: جهت اینکه یک اعتراض به عرصه عمومی بیاید نیاز به عوامل محرک دارد. حالا این عوامل محرک فقط شبکه های مجازی نیستند، می تواند رسانه های داخلی یا افراد و بلندگوها و تریبون های عمومی باشند.

عماد افروغ، جامعه شناس راجع به نقش شبکه های مجازی در اعتراضات دی ماه سال ۹۶ گفت: به هرحال شبکه های مجازی به عنوان یک شبکه اطلاع رسانی می توانند نقش آفرین باشند.

افروغ در ادامه افزود: به هرحال شبکه های مجازی به عنوان یک شبکه اطلاع رسانی و حتی بسیج و تهییج عمومی می توانند نقش آفرین باشند. ولی آن ها نمی توانند به مثابه یک سازوکار درونی، نقش علّی و تکوینی داشته باشند. نمی توانند با یک اشاره اتفاق ای را ایجاد کنند. تا سازوکارهای درونی و عوامل ایجادی مهیا نباشد هیچ شبکه اطلاع رسانی مجازی و یا غیرمجازی نمی تواند یک اتفاق را خلق کند.

سازوکارهای درونی اتفاقات دی ماه ربطی به خبر رسان تلگرام و توییتر ندارد

این جامعه شناس گفت: آن چیزی که در دی ماه اتفاق افتاد صرفاً به یک تهییج و بسیج ارتباطی و اطلاعاتی برنمی گردد، بلکه به واقعیت های عینی جامعه باز می گردد. ما این واقعیت های عینی را از طریق داده ها و پیمایش های ملی و نظریه پردازی ها ارزیابی می کنیم. ربطی به خبر رسان تلگرام و توییتر و امثالهم ندارد. داده ها به ما می گویند که مردم نارضایتی اقتصادی دارند.

محرک حوادث دی ماه فقط شبکه‌های مجازی نبودند/ مردم ناراضی‎اند ، عماد افروغ

وی ادامه داد: پیمایش ملی که در سال 95 انجام شد نشان می دهد 78.8 درصد مردم بااهمیت ترین دغدغه و مشکلاتشان اقتصادی هست. بعد از اتفاق دی ماه هم دوباره یک نظرسنجی انجام شد و تأیید کرد که 81 درصد این اعتراضات به نارضایتی اقتصادی برمی گردد. بالای 70 درصد مردم معتقدند که در پنج سال گذشته وضع اقتصادی بهتر نشده و در پنج سال آینده هم وضع بهتر نخواهد شد.

افروغ اشاره کرد: همچنین شاخص های عینی دیگر را هم که مربوط به شکاف های درآمدی است نشان می دهد بین طبقات متفاوت درآمدی شکاف فزاینده ای وجود دارد و این شکاف فزاینده نمی تواند بی تأثیر باشد. یعنی این طور نیست که شما فکر کنید می توان هر کاری را با هر توجیهی و رنگ و لعابی پیش برد. نباید تصور کنید که مردم مانند خمیر هستند که هر طور که بخواهید می توانید آن را شکل دهید.

عماد افروغ، جامعه شناس راجع به نقش شبکه های مجازی در اعتراضات دی ماه سال ۹۶ گفت: به هرحال شبکه های مجازی به عنوان یک شبکه اطلاع رسانی می توانند نقش آفرین باشند.

وی تأکید کرد: اعتراضات دی ماه یکی از تجلیات واقعیت های عینی هست. البته من منکر نقش شبکه های مجازی نیستم. در این بین ممکن است شبکه ای هم آن را تهییج کند. ولی این طور نیست که یک شبکه ارتباطی بتواند موضوعی که اصلاً زمینه آن مهیا نیست را از عدم ایجاد کند.

اگر قرار است نیازهای واقعی فیلتر شود، باید جلوی آن ایستاد

محرک حوادث دی ماه فقط شبکه‌های مجازی نبودند/ مردم ناراضی‎اند ، عماد افروغ

این جامعه شناس راجع به فیلترینگ شبکه های مجازی گفت: من موافق نیستم که شبکه های مجازی به طور مطلق آزاد باشند. ولی این مخالفت من از زاویه ابتذالات اخلاقی و توهین و هتاکی ها به دیگران هست. آبروی مردم حرمت دارد. هیچ کس موافق نیست که شبکه ای بخواهد تصویرهای و رفتارهای مبتذل و مستهجن را به نمایش بگذارد یا با آبروی افراد بازی کند. اگر مانع این هتاکی و فحاشی و رذایل و ابتذالات در شبکه ها نشویم، جامعه ناسالم خواهد شد.

او ادامه داد: ولی اگر فیلترینگ قرار است جناحی و سلیقه ای باشد و بی توجه به نیازهای متنوع جامعه بخواهد برحسب ملاحظات و القای تفکرات جناحی انجام گیرد، به هیچ وجه قابل قبول نیست و باید جلوی آن ایستاد.

وی افزود: ولی رسانه ای که سخنگوی مردم و معرف حقوق طبیعی و وضعی، اعم از آزادی های اساسی و مدنی تعریف شده، حقوق گروهی در ابعاد همکاری های سه گانه تصمیم گیری، اجرا و نظارت در عرصه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و حقوق جامعه ای در مؤلفه های ثبات سیاسی، حقوق فرهنگی و عدالت اجتماعی در چارچوب قانون باشد باید آزاد و رها از فیلترینگ باشد.

افروغ تأکید کرد: هرچه که ضد روح قانون اساسی و مفاد آن باشد را می توان فیلتر کرد. این امر نیز تنها مشمول بر اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … نمی شود. بعضی مواقع باید با رسانه های داخلی هم برخورد شود. ولی در این برخوردها نیز مطلوب آن است که مقوله ای به نام زندانی سیاسی یا زندانی مطبوعاتی نداشته باشیم. اصولاً آن گونه که شهید مدرس در کتاب گنجینه خواف به آن اشاره می کند اصولاً حبس یک مجازات اسلامی نیست و باید به تدریج از این نوع مجازات خارج شویم. جهت مثال در خصوص جرایم مطبوعاتی می توان از جریمه نقدی یا محرومیت های آشنا شده است اجتماعی استفاده کرد.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: ما نمی توانیم علی الاطلاق روی شبکه های مجازی خط بطلان بکشیم. اصلاً امکان پذیر و مطلوب هم نیست. بعضی افراد از طریق شبکه های مجازی دادخواهی می کنند. بعضی مواقع با ظلم و ستم و انواع و اقسام بی عدالتی ها مقابله می کنند و البته بعضی شبکه ها نیز در خدمت منافع عده و گروهی خاص با سلب حقوق دیگران و یا در خدمت کشوری بیگانه هستند که حسابی جداگانه دارند. بر این اساس، باید دید شبکه ها در چه راستایی حرکت می کنند آیا با واقعیت جامعه هم سنخ هستند و یا دروغی را در جامعه می دمند. باید نگاه مشروط داشته باشیم و دقیق عمل کنیم.

فقر، فوت بزرگ است

افروغ گفت: امروز مقوله ای به نام شکاف طبقاتی و شکاف درآمدی داریم. متاسفانه ما در خصوص عدالت اجتماعی و اخلاق پرونده خوبی نداریم. نمی خواهم بگویم در آزادی مسئله نداریم ولی هنگامی که کارگری گرسنه هست، هنگامی که اقشار ضعیف و فرودست جامعه درگیر شکم و پرسشها معیشتی ارزش هستند، دیگر آزادی جهت این قشر معنی نمی دهد.

امام علی(ع) می فرماید: الفقر موت الاکبر یعنی فقر فوت بزرگ هست. می دانید یعنی چه؟ یعنی این فوت یک بار نیست بلکه هر روز و هر لحظه هست. بنابراین نگاه کنیم که شاخص های اقتصادی چه می گویند؟ شکاف های درآمدی، رانت ها و حقوق های نجومی چه می گویند؟ دنیا اصلا این موارد را قبول نمی کند و نمی پذیرد. به خاص در کشوری که شعار عدالت اجتماعی می دهد. به همین علت باید گفت حرکتی که ایجاد شد یک حرکت اقتصادی و اجتماعی بود.

74 درصد مردم نه اصلاح طلب هستند و نه اصولگرا

این استاد دانشگاه افزود: یکی از عواملی که باعث می شود ما متوجه پرسشها اقتصادی نباشیم تلاش گروه های سیاسی جامعه جهت تفاسیر سیاسی و قطبی از واقعیات اجتماعی و اقتصادی هست. آنها دائم می خواهند قطبی شدگی سیاسی خودشان را به واقعیت های جامعه تحمیل کنند.

او ادامه داد: در نظرسنجی اخیر از مردم سؤال شده است که چند درصدتان به اصلاح طلبان و چند درصدتان به اصولگرایان گرایش دارید؟ 14.7 درصد به اصلاح طلبان و 11.1 درصد اصولگرایان گرایش نشان داده اند، یعنی روی هم رفته 25.8 درصد. بر این اساس، بیش از 74 درصد نه اصولگرا و نه اصلاح طلب هستند.

افروغ تاکید کرد: می توان با این آمار گفت، منابع کشور بین دو گروه می چرخد که معرف و نمایانگر جامعه نیستند. در این شرایط مشخص است که اعتراض می کنند و حق هم دارند. افرادی که اعتراض کردند با نظام و انقلاب مسئله ای نداشتند و ندارند. فقط به خاطر فاصله گیری هایی که اتفاق افتاده، اعتراض دارند.

وی اضافه کرد: اتفاقا رهبری هم گفتند و من نقل به مضمون می کنم که ما از لحاظ عدالت اجتماعی وضع خوبی نداریم و از پیشگاه ملت و خدا عذرخواهی کردند. در این شرایط دیگر کسی دایه مهربان تر از مادر نباشد. واقعیت نشان می دهد مردم ناراحتند و بسیاری از پرسشها را متوجه می شوند. جهت همین نباید به تصور خود به آنها شکل بدهیم.

این جامعه شناس تأکید کرد: اکنون درد ما این است که در این جامعه حرف بدون عمل که سیره منافقانه است زیاد زده می شود. باید با اتکا به عمل و جا انداختن منطق عمل اجازه مانور به حرّافان بدون عمل و کاسب کاران حرفه ای را نداد و این یک وظیفه عمومی و فرهنگی است که باید نسبت به آن اهتمام جدی نشان داد.

رویداد 24

واژه های کلیدی: سیاسی | اقتصادی | شبکه های مجازی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs