شستشو بازیکن استقلال اینستاگرام تراکتورسازی

شستشو: بازیکن استقلال اینستاگرام تراکتورسازی امید ابراهیمی

گزارشی از حال و روز خانواده «سعید براتی»، سربازی که هفته گذشته به اسارت گروه تروریستی جیش العدل درآمد.

گم‌گشته وطن

گم گشته وطن

عبارات مهم : امنیت

گزارشی از حال و روز خانواده «سعید براتی»، سربازی که هفته گذشته به اسارت گروه تروریستی جیش العدل درآمد.

به گزارش روزنامه شهروند، ٣٥روز پیش و در روزهای ابتدایی عید نوروز، جوانی ۲۴ساله بعد ازگذراندن مرخصی آخر دوره آموزشی خدمت سربازی، کوله پشتی نظامی اش را بست و درغروب ۵ فروردین و بعد ازخداحافظی با خانواده ، شهر «آشخانه» در خراسان شمالی را به مقصد «هنگ مرزبانی میرجاوه» در سیستان وبلوچستان ترک کرد؛ حالا از «سعید براتی» تنها خبری تأیید نشده مبنی بر اسارتش به دست گروهکی تروریستی موسوم به «جیش العدل» مانده است.

گم‌گشته وطن

ماجرا به ٥روز پیش برمی گردد؛ ساعات اولیه چهارشنبه شب هفته گذشته و در گرگ و میش هوا و عوض کردن پست مرزبان ها، حمله ای به تیمی متشکل از ۹ سرباز و سه نیروی کادر مرزبانی شکل گرفت تا ۶ سرباز و سه کادری به سفر ابدی بروند، دوسرباز روانه بیمارستان خاتم الانبیاء زاهدان شوند و آینده سرباز وظیفه «سعید براتی» در هاله ای از ابهام بماند.

ماموران مرزبانی به زعم شهید یا زخمی شدن سعید، منطقه محل اتفاق و اطراف آن را تا کیلومترها بررسی کردند ولی براساس گفته مقامات مرزبانی و استانی، رد خونی روی زمین، آنها را به خاک پاکستان رسانده که معنای آن به اسارت بردن سعیدِ مجروح به وسیله این گروهک تروریستی هست. ساعتی بعد از این حادثه، خبر به طور وسیعی در رسانه های رسمی و کانال های تلگرامی منتشر می شود ولی خانواده براتی با وجود نگرانی، گمان نمی کردند که جان سعید آنها هم درخطر باشد تا این که فردای اتفاق و هنگام ناهار، تلفن پدر سعید زنگ می خورد، فردی که خود را فرمانده هنگ مرزی معرفی می کند، از گم شدن سعید می گوید و از احتمال بازگشت او به منزل پرسش می پرسد.

گزارشی از حال و روز خانواده «سعید براتی»، سربازی که هفته گذشته به اسارت گروه تروریستی جیش العدل درآمد.

به خاطر خدا و انسانیت سعید مرا برگردانید

«معصومه پناه پور»، مادر سعید از آن تماس ظهر پنجشنبه تاکنون لحظه ای آرام نگرفته، چشمش از اشک خشک نشده و چشم انتظار پسر ارشدش هست. او پیش از این، برادر خود را درجنگ تحمیلی از دست داده و غم شهادت عزیز را چشیده ولی می خواهد به خاطر خدا و انسانیت هم که شده، سعیدش را زنده ببیند: «من فقط می خواهم پسرم برگردد. هرطور است و هرشرایطی دارد، فقط برگردد؛ اگر زخمی هست، اگر تیرخورده، هرشرایطی که دارد، برگردد. پسر من را به من برگردانید.

بخدا من بدون سعید می میرم، یک روز دوام نمي آورم. به خاطر خدا، به خاطر انسانیت. من برادرم را در جنگ از دست دادم. من کسی را ندارم. تو را خدا پسر من را برگردانید.» زن پناه پور مخاطب این حرف ها را همه انسان ها می داند و می خواهد مردم، مسئولان و حتی گروگانگیرها پسر او را آزاد کنند.

«ولی براتی» پدر سعید است و شنبه شب این هفته به زاهدان رسیده هست. او حدود دو سال پیش و بعد از پیداکردن کاری درتهران ساکن این شهر شد و آخرین بار درتعطیلات نوروز و درشهر خودشان یعنی «آشخانه» سعید را دیده هست. براتی راجع به شرایط و اخباری که از سعید دارد، می گوید: «شنبه شب ساعت ۱۰ونیم زاهدان رسیدم و درمهمانسرای مرزبانی هستم. می خواستم هم دوره ای سعید را که دربیمارستان هست، ببینم و ازشرایط سعید در لحظه حمله و شرایط بعد از آن بپرسم که امروز صبح مرخص شد و به شهر خودش برگشته هست. ما هم هیچ اطلاعی نداریم و فقط امیدمان به خداست.»

گم‌گشته وطن

لیسانسیه حسابداری، در آرزوی کار

«علی براتی»، عموی سربازی که تمام شواهد حکایت از اسارت او به دست اعضای گروهک تروریستی جیش العدل را می دهند، از تلاش سعید به پیداکردن کار و سروسامان دادن به زندگی می گوید: «سعید لیسانس حسابداری در دانشگاه بجنورد را گرفته هست. موقعی که می خواست خدمت برود، جهت مشورت پیش من آمد و من گفتم که ادامه تحصیل بدهد و نظر خودش گذراندن سربازی بود که بعد از آن بتواند دنبال کار بگردد.»

گزارشی از حال و روز خانواده «سعید براتی»، سربازی که هفته گذشته به اسارت گروه تروریستی جیش العدل درآمد.

برای عموی سعید این پرسش وجود دارد که آیا تنها سعید را به اسارت بردند: «سعید بسیار منظم و مظلوم بود و ما براین مشکوکیم که با توجه به ورزشکاربودن و همچنین درجه اش به واسطه مدرک کارشناسی، گمان کردند که سعید فرمانده هست. شاید به این علت سعید را با خود بردند. هنگامی که خانواده ای فرزند خود را با هزار امید و آرزو بزرگ می کند و آن را به دست دولت می دهد، انتظار مواظبت و حمایت دارد. این شیوه واقعا درست نیست. بعد از این اتفاق فکر و ذکر ما همین ماجرا شده است و اصلا فکرمان کار نمی کند. این که آیا باید با جان جوانان ما به این شکل برخورد شود؟ آیا از این سربازها حمایت مورد نیاز انجام نمی شود؟»

خانواده براتی کُرد کرمانج اند و همه فامیل آنها ساکن شهر کوچک آشخانه در خراسان شمالی هستند. سعید فرزند ارشد این خانواده است و سه برادر به نام های «وحید»، «فرهاد» و «محمد» دارد که آرزوی این روزهای آنها بازگشت برادرشان هست. «وحید» می گوید که برادرش دوره آموزشی را در بیرجند گذرانده و ۵ فروردین عزم میرجاوه شد: «حدودا ۴ماه از خدمتش گذشته و آموزشی را در بیرجند گذرانده هست. یعنی حدود ٣٥روز است که در میرجاوه خدمت می کند. از ۵ فروردین ما سعید را ندیدیم. موقعی که فهمیدیم میرجاوه منطقه مرزی هست، کمی ما و خانواده ناراحت شدیم ولی خودش کنار آمده بود. به مادرم می گفت، من جهت کشورم سینه سپر می کنم و خودش از مشکل این خدمت آگاه بود.»

گم‌گشته وطن

آخرین تماس

سعید عصر روزحادثه با چندینه نفر از فامیل هایش به صورت تلفنی حرف می زند؛ تماسی که به عقیده وحید بوی خداحافظی داشت: «سعید آخرین بار روز چهارشنبه ساعت ۵ عصر با مادر، خاله و خیلی از اعضای فامیل صحبت کرد؛ انگار می دانست اتفاقی در راه است و ازهمه خداحافظی کرده بود. وحید راجع به روحیه و واکنش‌ها شخصی برادرش هم می گوید: «سعید واقعا آزارش به مورچه هم نمی رسید و آزارش به کسی نرسیده بود. هرجا که پا گذاشته بود، الان زمین برایش دهان باز کرده هست؛ شب و روز منزل ما پر از مردم هست. الان حدود دو سال است که خانواده ما ساکن پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. پدرم کارگر یک شرکت درتهران است و ما هم این جا دریک منزل اجاره ای زندگی می کنیم. عید ما آشخانه بودیم و سعید هم مستقیم از بیرجند به آشخانه آمده بود.»

نایب مدیر کمیسیون امنیت ملی:

پاکستان باید مسئولیت قبول کند این نخستین بار نیست که هنگ مرزی کشور عزیزمان ایران در جنوب شرق دچار چنین اتفاق ای می شود و تعدادی از نظامیان و سربازان وطن جان خود را از دست می دهند. این گروهک تروریستی سال ۹۱ طی عملیاتی ١٤ تن از مرزبانان ایرانی را به شهادت رساند و چندین نفر دیگر را نیز زخمی کرد. بهمن۹۲ و درحمله ای مشابه هم، این گروهک ۵ سرباز مرزبانی را به گروگان گرفت که درنهایت ۴ سرباز را آزاد و گروهبان «جمشید دانایی فر» را به شهادت رساندند. «کمال دهقانی فیروزآبادی»، نایب مدیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت و گو با «شهروند»، از بررسی این عنوان درکمیسیون امنیت ملی و لزوم توجه جدی به امنیت مرزهای شرقی سخن می گوید: «اصل مطلب درکمیسیون امنیت ملی مطرح خواهد شد.

به علت این که این هفته نمایندگان درحوزه انتخابیه بودند، جلسه کمیسیون تشکیل نشد، ولی ما پیگیری های خود را انجام می دهیم و به محض تشکیل جلسه کمیسیون این عنوان و ابعاد آن حتما بررسی خواهد شد. کارها اجرایی هم درحال حاضر و به وسیله دستگاه های متفاوت درحال انجام است.» نماینده مردم تفت و میبد درمجلس شورای اسلامی ادامه می دهد: «البته و به صورت کلی امنیت مرزها و مخصوصا مرزهای شرقی همواره درجلسات کمیسیون بررسی مي شود و حتی قرار بود که درهمین روزها اعضا از مرز شرقی دیدار به عمل آورند. عملیات تحقیق و بررسی از داخل و خارج ازکشور درحال انجام است و امیدواریم در روزهای آینده به نتیجه برسیم.»

درحالی که کشورهای همسایه کشور عزیزمان ایران شرایط نابسامانی را پشت سر می گذرانند ولی وضع داخلی کشور عزیزمان ایران شرایط امنی را پشت سر می گذارد و این عنوان بارها درسخنان مسئولان بیان شده است هست. درکنار چنین وضعیتی، علت شهادت مرزبان سوالاتی را در ذهن مردم ایجاد می کند. «علی اکبر هاشمی رفسنجانی» در سال ۹۲ که ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده داشت، بعد از انتشار فیلم «نحوه اسارات سربازان ایرانی به وسیله جیش العدل» در سخنانی انتقادی از لزوم توجه جدی به امنیت مرزها سخن گفت و شرایط موجود را غیرقابل پذیرش دانست. اکنون و بعد ازحادثه مرز میرجاوه، مردم و مقامات خواهان توجه جدی به مرز هستند.

نایب مدیر کمیسیون امنیت ملی راجع به علت چنین حوادثی هم می گوید: «کشور ما درمکانی است که گروه های تروریستی زیادی در اطراف آن فعال هستند. این که در مرز درگیری اتفاق می افتد، از یک طرف نشان دهنده جانفشانی نیروهای مرزبندی است که درهمان نوار مرزی با تروریست ها درگیر می شوند؛ یعنی نظامیان جان خود را جهت دفاع از وطن از دست می دهند. البته این رفتارها از واکنش‌ها وهابی گری نشأت می گیرد که نیازمند بررسی و برخورد جدی هست. همواره مجلس ازمقامات امنیتی خواسته که گروه های تروریستی را به طور جدی و در هرکجا مورد حمله قرار دهند.

درسال های گذشته هم قراردادهای امنیتی بین کشور عزیزمان ایران و کشورهای همسایه بسته شده است هست، هرچند که این کشورها مسئولند که اعضای این گروهک ها را تحویل کشور عزیزمان ایران دهند، پاکستان باید مسئولیت خود را دراین زمینه قبول کند.» دهقانی می گوید: «این کار در وجود نیروهای بومی و وفادار به نظام وجود دارد. اهل تسنن همواره درصف اول مبارزه با گروه های تروریستی بودند و الان هم نیاز به برنامه ریزی ندارد. این افراد و گروه ها تلاش خود را به کار خواهند بست، ولی آنچه مهم هست، پیگیری و برخورد جدی نیروها و دستگاه های امنیتی با این گروهک های تروریستی است.»

محمد باقرزاده

واژه های کلیدی: امنیت | ایران | ایرانی | کمیسیون | خانواده | تروریستی | گروه تروریستی | گروهک های تروریستی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs