شستشو بازیکن استقلال اینستاگرام تراکتورسازی

شستشو: بازیکن استقلال اینستاگرام تراکتورسازی امید ابراهیمی

گت بلاگز اخبار اجتماعی در این شهرهای کشور عزیزمان ایران قیمت بیکاری نزدیک به صفر است

چه کسی باور می‌کند که در گوشه و کنار کشورمان شهرستان‌هایی هستند که قیمت بیکاری در آنها آن‌قدر پایین است که گاهی به صفر هم می‌رسد؟

در این شهرهای کشور عزیزمان ایران قیمت بیکاری نزدیک به صفر است

در این شهرهای کشور عزیزمان ایران قیمت بیکاری نزدیک به صفر است

عبارات مهم : ایران

چه کسی باور می کند که در گوشه و کنار کشورمان شهرستان هایی هستند که قیمت بیکاری در آنها آن قدر پایین است که گاهی به صفر هم می رسد؟

روزنامه شهروند نوشت:«دهق» و «علویجه» شاهد مثال هایی هستند بر این ادعا؛ در گوشه و کنار استان اصفهان که با تکیه بر تولیدات بومی خود قیمت بیکاری را به صفر رسانده اند. خوربیابانک هم یکی دیگر از توابع نصف دنیا است که بر اساس آخرین پایش های مرکز آمار کشور عزیزمان ایران تنها ٢,٧ درصد بدون کار دارد.

در این شهرهای کشور عزیزمان ایران قیمت بیکاری نزدیک به صفر است

کمی بالاتر از اصفهان، «طارم» زنجان، پرچمدار یکی از پایین تر قیمت های بیکاری در کشور شده است هست. این شهرستان در همسایگی قزوین و گیلان، با قیمت بیکاری ٤درصدی، یکی از پررونق ترین کسب وکارهای منطقه را راه انداخته و کمتر کسی در آن بدون شغل زندگی می کند.

شهرستان های شرق کشور هم آمار و ارقام خوبی از خود به جا گذاشته اند. خراسان رضوی توابعی دارد که قیمت بیکاری در آنها از ٣ درصد هم کمتر هست؛ «خلیل آباد» و «خوشاب» شهرهای کوچکی هستند که ٢,٥ و ٣ درصد قیمت بیکاری جهت آنها ثبت شده است است و از طرفی «بجستان» هم با ثبت ٣.٦ درصد قیمت بیکاری، یکی دیگر از نقاط درخشان کارنامه خراسانی ها به شمار می رود.

چه کسی باور می‌کند که در گوشه و کنار کشورمان شهرستان‌هایی هستند که قیمت بیکاری در آنها آن‌قدر پایین است که گاهی به صفر هم می‌رسد؟

اتفاق خاصی ولی در این شهرهای کوچک نیفتاده هست. فعالان اقتصادی این شهرها به «شهروند» می گویند که فقط فعل خواستن را صرف کرده اند و تلاش کرده اند همه پتانسیل موجود در منطقه خود را به کار ببندند. با این اوصاف بد نیست که این پرسش از دولت ها مطرح شود که آیا هنگام گزینش وزرای اقتصادی، هیچگاه با بخش شخصی و فعالان اقتصادی موفق مشورتی نمی شود؟

همه به تولید روی آورده اند

دهق و علویجه درمنطقه مهردشت و در شهرستان نجف آباد قرار دارند. دغدغه روستایی ها در این مناطق اصفهان عوض کردن کرده و حالا همه می خواهند هر طور شده است یک بنگاه تولیدی راه بیندازند. سهل آبادی، مدیر اتاق بازرگانی اصفهان به «شهروند» می گوید: قیمت بیکاری در دهق و علویجه صفر هست. فعالان اقتصادی در این دو شهرستان کارخانه های نساجی به راه انداختند و همه مشمولین را سر کار برده اند. کار به جایی رسیده که از شهرستان ها و روستاهای اطراف هم جهت کار به این جا می آیند. «همه می خواهند کارخانه دار شوند!»

به گفته سهل آبادی، بعد از موفقیت نساجی، کارخانه های دیگری هم کار خود را در دهق و علویجه شروع کردند. اکنون در این شهرستان های کوچک، چند کارخانه قطعه سازی هم شروع به کار کرده اند.

در این شهرهای کشور عزیزمان ایران قیمت بیکاری نزدیک به صفر است

پرونده موفقیت اصفهانی ها البته این جا بسته نمی شود؛ در «خوربیابانک» تقریبا همه مشغول به کارند. فعالان اقتصادی این شهرستان که امروزه تبدیل به یکی از جاذبه های کویری توریستی شده است هست، بار اشتغالزایی را با جذب توریست به دوش کشیده اند و این منطقه اصفهان را تبدیل به یکی از مراکز کویرگردی کشور عزیزمان ایران کرده اند. سهل آبادی توسعه بوم گردی را عامل مهم از بین رفتن بیکاری در این منطقه می داند. او می گوید: کسانی که شغلی از این قسم عایدشان نشده هم به مشاغل خانگی روی آورده اند. تولیدکنندگان به جای این که ماهی به مردم بدهند، به آنها ماهیگیری یاد داده اند. خیلی از زنان و مردان در خوربیابانک، مرغ یا شترمرغ در منزل پرورش می دهند و دارای شغل ثابت هستند.

به برکت زیتون..

چه کسی باور می‌کند که در گوشه و کنار کشورمان شهرستان‌هایی هستند که قیمت بیکاری در آنها آن‌قدر پایین است که گاهی به صفر هم می‌رسد؟

شغل غالب طارمی ها، باغداری و کشاورزی است و «فرآوری» زیتون جهت آنها اشتغالزا شده است هست. نیازعلی ابراهیمی، مشاور وزیر کار و مجری طرح زیتون کشور، در این باره به «شهروند» می گوید: درحالی که در کل استان قزوین به طور میانگین از هر هکتار، ٤ تن زیتون برداشت می شود، در طارم زنجان گاهی برداشت زیتون از هر هکتار به ٥ میلیون تن می رسد. او ادامه می دهد: اگر قرار بود طارمی ها به صرف باغ های زیتون با قیمت بیکاری مقابله کنند، به این قیمت دست پیدا نمی کردند. طارمی ها به فرآوری زیتون روی آوردند تا سود سالیانه خود را زیاد کردن دهند و شغل های متفاوت خانگی ایجاد کنند. البته بعضی از آنها هم زیتون را به شکل شور، شکسته و ترشی هم عرضه و در این حلقه جهت همدیگر شغل پایدار ایجاد می کنند.

کشت زعفران و بخش شخصی ناجی خراسانی ها شد

خراسان را اگر یکپارچه ببینیم، وسیع ترین ناحیه کشور عزیزمان ایران را مورد بررسی قرار داده ایم. خراسان ولی امروزه سه بخش دارد که حال این سه بخش با هم کاملا متفاوت هست. قیمت بیکاری در شهرستان های خراسان رضوی به نحوه عجیبی پایین است و این درحالی است که قیمت بیکاری خراسان شمالی، چنگی به دل نمی زند. علت پایین بودن بیکاری در شهرستان هایی مثل خلیل آباد، خوشاب و بجستان را از فعالان اقتصادی این استان جویا می شویم. محمد حسین روشنک، مدیر اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان مشهد و عضو هیأت نمایندگان اتاق کشور عزیزمان ایران و خراسان رضوی هست. این فعال اقتصادی می گوید: ٣سالی می شود که تلاشی همه جانبه از سوی همه مسئولان جهت کم شدن قیمت بیکاری در شهرستان های این استان کلید خورده هست؛ از استاندار گرفته تا فعالان بخش شخصی و حتی خود مردم. در ابتدا تلاش شد که هیچ شغلی از بین نرود و هیچ کارگری از کار بدون کار نشود. بنگاه های اقتصادی ما امروزه مسئله سرمایه ندارند، خیلی وقت ها «مدیریت ناکارآمد» آنها را زمین زده هست. این بنگاه ها شناسایی و ساماندهی شد. کارآفرینان را در کانونی دور هم جمع و آنها را به شیوه های متفاوت تشویق کردیم تا هرچه می توانند شغل ایجاد کنند.

در این شهرهای کشور عزیزمان ایران قیمت بیکاری نزدیک به صفر است

«اشتغال فقط منوط به صنعت نیست. کشاورزی گاهی می تواند چندین برابر زیاد از صنعت در ناحیه ای از کشور اشتغالزایی کند. این موضوعی بود که در این سال ها، سرلوحه کار خود قرار دادیم.»

شغل غالب خراسانی ها، کشت زعفران هست. می کارند، می چینند و پاک می کنند؛ در این تناوب همه صاحب شغل می شوند.

واژه های کلیدی: ایران | بیکاری | خراسان | اصفهان | اقتصادی | کارخانه | خراسان رضوی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs